Numeracja prętów
Podczas rysowania / modyfikacji zbrojenia nie jest ono automatycznie numerowane.
Aby zaktualizować numerację należy wywołać komendę Przenumeruj i przelicz zbrojenie . Uruchamia to procedurę, która przegląda zbrojenie i aktualizuje:
- Numerację zbrojenia
- Przypisanie zbrojenia do pozycji konstrukcyjnych
- Automatycznie zliczane sztuki pręta widokowego
- Zestawienia zbrojenia
Tryby numeracji
W programie dostępne są 2 tryby numeracji:
- Globalna – pręty otrzymują numery unikalne w ramach rysunku, przykładowo jeśli numerując belkę B(0)-1 ostatni pręt otrzymał nr 14, wówczas następna w kolejności pozycja B(0)-2 zacznie być numerowana od 15.
- Niezależna dla każdej pozycji konstrukcyjnej – w każdej pozycji konstrukcyjnej numeracja traktowana jest indywidualnie i zaczyna się od wskazanego numeru (domyślnie od „1”)
Rewizje
Przewidziane są 3 sposoby określania zakresu renumerowanego zbrojenia, w zależności od etapu projektu:
- Przenumeruj od nowa całe zbrojenie – usuwa numerację wszystkich prętów i nadaje nową zgodnie z zadanym kierunkiem narastania numeracji. Jest to przewidziane na etap przed wydaniem dokumentacji.
- Nadaj nową rewizję – przewidziane na etap, gdy dokumentacja już została wydana i w miarę możliwości nie chcemy naruszać istniejącej numeracji, a musimy wprowadzić w projekcie zmiany. Nadając nową rewizję oddzielamy zbrojenie z wcześniejszych rewizji (z już nadanymi numerami), wykluczając je z renumeracji (zachowuje ono swoje numery). Po nadaniu nowej rewizji, na czas pracy nad tą rewizją, przewidziany jest etap Przenumeruj tylko zbrojenie z bieżącej rewizji.
- Przenumeruj tylko zbrojenie z bieżącej rewizji – zawęża zbiór renumerowanego zbrojenia do zbrojenia dodawanego / modyfikowanego w aktualnej rewizji. Zbrojenie, które otrzymało numer w ramach wcześniejszych rewizji, i nie było modyfikowane, jest wykluczane z renumeracji (zachowuje swoje numery).